Studios, The Latest Animation News

46th Annie Award Nominees Announced

Share on Pinterest

Disney-Pixar sweeps the Annie Awards nominations with 21 nominations, respectively, for Ralph Breaks the Internet and Incredibles 2, and more, while Netflix sweeps the series nominations with 14 nominations for various series.

Spider-Man: Into the Spider-Verse and Early Man, both up for Best Animated Feature, also earned six other nominations. DreamWorks and Illumination lag slightly behind, with DreamWorks grabbing 11 noms for various shows and Illumination snagging only four for Grinch. Amazon Studios pulls through as well with 8 nominations for various shows, including Little Big Awesome and Tumble Leaf.

Juried special awards this year will include three Winsor McCay Award recipients – Ralph Eggleston (Oscar-winning director, animator, and director), Frank Braxton (posthumously, director and guild president, credited as the first African-American animator), and Andrea Romano (casting director, voice director, and voice actress) – and the June Foray Award going posthumously to Adam Burke. The Ub Iwerks Award will be accepted by Ton Roosendaal, Dutch software developer and film producer, for Blender Open Source Animation Software.

Check out the full list of award nominees below:

Annie Award for Best Animated Feature
Early Man – Aardman Animations
Incredibles 2 – Pixar Animation Studios
Isle Of Dogs – Fox Searchlight Pictures / Indian Paintbrush / American Empirical Pictures
Ralph Breaks The Internet – Walt Disney Animation Studios
Spider-Man: Into the Spider-Verse – Sony Pictures Animation

Annie Award for Best Animated Independent Feature
Ce Magnifique Gâteau – !Beast Animation, Vivement Lundi !, Pedri Animation
MFKZ – Ankama / Studio 4ºC
Mirai – Studio Chizu
Ruben Brandt, Collector – Hungarian National Film Fund
Tito and the Birds – Bits Productions, Split Studio

Annie Award for Best Animated Special Production
Back to the Moon – Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios
Mary Poppins Returns – Walt Disney Studios
The Emperor’s Newest Clothes – HBO / Starburns Industries
The Highway Rat – Magic Light Pictures

Annie Award for Best Animated Short Subject
Grandpa Walrus – Caïmans Productions
Lost & Found – Wabi Sabi Studios
SOLAR WALK – Nørlum
Untravel – Production: Film House Baš Čelik, Serbia Co-production: BFilm, Bratislava / Your Dreams Factory, Bratislava
Weekends – past lives productions

Annie Award for Best Virtual Reality Production
Age of Sail – Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures
Battlescar – AtlasV
Crow: The Legend – Baobab Studios
Mind Palace – Filmakademie Baden-Württemberg GmbH
Moss – Polyarc

Moss by Polyarc

Annie Award for Best Animated Television/Broadcast Commercial
Goldfish at the Fair – Stoopid Buddy Stoodios
Greenpeace ‘There’s a Rang-Tan In My Bedroom’ – Passion Animation Studios
Grinch / 40 / Olympics Spot – Illumination
JD.com, ‘Joy and Heron’ – Passion Pictures
The Fearless Are Here – Nexus Studios

Annie Award for Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children
Ask the StoryBots – JibJab Bros. Studios for Netflix
Dinotrux: Supercharged – DreamWorks Animation Television
Hey Duggee – Studio AKA
PJ Masks – Frog Box Entertainment One
Tumble Leaf – Amazon Studios and Bix Pix Entertainment

Annie Award for Best Animated Television/Broadcast Production For Children
Hilda – Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks
Kung Fu Panda: The Paws of Destiny – DreamWorks Animation Television
Little Big Awesome – Amazon Studios
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles – Nickelodeon Animation Studio
Tales of Arcadia: Trollhunters – DreamWorks Animation Television

Annie Award for Best General Audience Animated Television/Broadcast Production
Big Mouth – Netflix
Bob’s Burgers – 20th Century FOX Television/Bento Box Entertainment
BoJack Horseman – Tornante Productions, LLC for Netflix
Human Kind Of – Cartuna, Facebook Watch
The Venture Bros. – Adult Swim / Titmouse, Inc.

Annie Award for Best Student Film
A Blink of An Eye – Anke Kletsch
Best Friend – Luce Grosjean
FACING IT – Sam Gainsborough
Hors Piste – Luce Grosjean
Sister – Siqi Song

Best Friend, Luce Grosjean

Annie Award for Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Television/Broadcast Production
DreamWorks Theatre Presents Kung Fu Panda – DreamWorks Animation
Nominees: Zach Glynn, Chyuan Huang, Michael Losure, K.C. Ong, Alex Timchenko
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles – Nickelodeon Animation Studio
Nominees: Jeffrey Lai
SuperMansion – Stoopid Buddy Stoodios
Nominees: Mike Spitzmiller, Steve Gallant, Iain Collins, Daniel Craven, Lynda Rollins
Tales of Arcadia: Trollhunters – DreamWorks Animation Television
Nominees: David M.V. Jones, Vincent Chou, Clare Yang
Watership Down – 42 / Biscuit Entertainment with Netflix
Nominees: Philip Child, Nilesh Sardesai

Annie Award for Outstanding Achievement for Animated Effects in an an Animated Feature Production
Early Man – Aardman Animations
Nominees: Howard Jones, Dave Alex Riddett, Grant Hewlett, Pat Andrew, Elena Vitanza Chiarani
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation – Sony Pictures Animation
Nominees: Patrick Witting, Kiel Gnebba, Spencer Lueders, Joe Pepper, Sam Rickles
Incredibles 2 – Pixar Animation Studios
Nominees: Greg Gladstone, Tolga Göktekin, Jason Johnston, Eric Lacroix, Krzysztof Rost
Next Gen – Baozou with Alibaba Pictures Inc. in association with Tangent Animation for Netflix
Nominees: So Ishigaki, Graham Wiebe
Ralph Breaks The Internet – Walt Disney Animation Studios
Nominees: Cesar Velazquez, Marie Tollec, Alexander Moaveni, Peter DeMund, Ian J. Coony

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Television / Broadcast Production
Age of Sail – Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures
Nominees: Sikand Srinivas
Back to the Moon – Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios
Nominees: Lucas Vigroux
Hilda – Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks
Nominees: Scott Lewis
Rapunzel’s Tangled Adventure – Walt Disney Television Animation
Nominees: Juliane Martin
Tumble Leaf – Amazon Studios and Bix Pix Entertainment
Nominees: Dan MacKenzie

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Feature Production
Early Man – Aardman Animations
Nominees: Laurie Sitzia
Incredibles 2 – Pixar Animation Studio
Nominees: Lance Fite
Isle of Dogs – Fox Searchlight Pictures / Indian Paintbrush / American Empirical Pictures
Nominees: Jason Stalman
Ralph Breaks The Internet – Walt Disney Animation Studios
Nominees: Vitor Vilela
Spider-Man: Into the Spider-Verse – Sony Pictures Animation
Nominees: David Han

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Animation in a Live Action Production
Avengers: Infinity War – Marvel
Nominees: Paul Story, Sidney Kombo-Kintombo, Eteuati Tema, Jacob Luamanuvae-Su’a, Sam Sharplin
Christopher Robin – Walt Disney Pictures
Nominees: Arslan Elver, Laurent Laban, Kayn Garcia, Claire Blustin, Marc-André Coulombe
Mary Poppins Returns – Walt Disney Pictures
Nominees: Chris Sauve, James Baxter, Sandro Cleuzo
Paddington 2 – StudioCanal, Heyday Films, Marmalade Films Ltd
Nominees: Pablo Grillo, Laurent Laban, Kyle Dunlevy, Stuart Ellis, Liam Russell
The Nutcracker and the Four Realms – Walt Disney Studios
Nominees: Richard Oey, Adrien Annesley, Allison Orr, Wei Liang Yap, Shan Hao

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Animation in a Video Game
God of War – Santa Monica Studio
Nominees: Erica Pinto, Mehdi Yssef, Bruno Velazquez
GRIS – Nomada Studio
Nominees: Adrian Miguel, Adrian Garcia, Adrian Miguel
Marvel’s Spider-Man – Insomniac Games
Nominees: Bobby Coddington
Moss – Polyarc
Nominees: Richard Lico
Shadow of The Tomb Raider – Square Enix
Nominees: David Hubert, Jacob Gardner, Giovanni Spinelli, Marco Foglia, Jean-Philippe Chaurette

GRIS, Nomada Studio

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Television / Broadcast Production
Age of Sail – Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures
Nominees: Bruno Mangyoku
Niko and the Sword of Light – Amazon Studios
Nominees: Jim Bryson
Rapunzel’s Tangled Adventure – Walt Disney Television Animation
Nominees: Amanda Jolly
The Adventures of Rocky and Bullwinkle – DreamWorks Animation Television
Nominees: Chris Mitchell
The Adventures of Rocky and Bullwinkle – DreamWorks Animation Television
Nominees: Keiko Murayama

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Feature Production
Incredibles 2 – Pixar Animation Studios
Nominees: Matt Nolte
Mary Poppins Returns – Walt Disney Studios
Nominees: James Woods
Next Gen – Baozou with Alibaba Pictures Inc. in association with Tangent Animation for Netflix
Nominees: Marceline Tanguay
Ralph Breaks The Internet – Walt Disney Animation Studios
Nominees: Ami Thompson
Spider-Man: Into the Spider-Verse – Sony Pictures Animation
Nominees: Shiyoon Kim

Annie Award for Outstanding Achievement for Directing in an Animated Television / Broadcast Production
Ask the StoryBots – JibJab Bros. Studios for Netflix
Nominees: Evan Spiridellis
Disney Mickey Mouse – Disney Television Animation
Nominees: Eddie Trigueros
Niko and the Sword of Light – Amazon Studios
Nominees: Sung Jin Ahn
SuperMansion – Stoopid Buddy Stoodios
Nominees: Nick Simotas
Tales of Arcadia: 3Below – DreamWorks Animation Television
Nominees: Guillermo del Toro, Rodrigo Blaas

Annie Award for Outstanding Achievement for Directing in an Animated Feature Production
Early Man – Aardman Animations
Nominees: Nick Park
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation – Sony Pictures Animation
Nominees: Genndy Tartakovsky
Incredibles 2 – Pixar Animation Studios
Nominees: Brad Bird
Ralph Breaks The Internet – Walt Disney Animation Studios
Nominees: Rich Moore, Phil Johnston
Spider-Man: Into the Spider-Verse – Sony Pictures Animation
Nominees: Bob Persichetti , Rodney Rothman , Peter Ramsey

Annie Award for Outstanding Achievement for Music in an Animated Television / Broadcast Production
Back to the Moon – Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios
Nominees: Mathieu Alvado
Disney Mickey Mouse – Disney Television Animation
Nominees: Christopher Willis
Elena of Avalor – Disney Television Animation
Nominees: Tony Morales, John Kavanaugh, Craig Gerber, Silvia Olivas, Rachel Ruderman
Tangled: The Series – Walt Disney Television Animation
Nominees: Alan Menken, Glenn Slater, Kevin Kliesch
The Tom and Jerry Show – Warner Bros. Animation
Nominees: Vivek Maddala

Annie Award for Outstanding Achievement for Music in an Animated Feature Production
Dr. Seuss’ The Grinch – Illumination
Nominees: Danny Elfman, Tyler, The Creator
Early Man – Aardman Animations
Nominees: Harry Gregson-Williams, Tom Howe
Incredibles 2 – Pixar Animation Studios
Nominees: Michael Giacchino
Ralph Breaks The Internet – Walt Disney Animation Studios
Nominees: Henry Jackman, Alan Menken, Phil Johnston, Tom MacDougall, Dan Reynolds
Smallfoot – Warner Bros. Pictures / Warner Animation Group
Nominees: Heitor Pereira, Karey Kirkpatrick, Wayne Kirkpatrick

Dr. Seuss’ The Grinch, score composed by Danny Elfman

Annie Award for Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Television / Broadcast Production
Age of Sail – Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures
Nominees: Céline Desrumaux, Jasmin Lai
Disney Mickey Mouse – Disney Television Animation
Nominees: Justin Martin
Little Big Awesome – Amazon Studios
Nominees: Antonio Canobbio, Art Director, Howard Chen, Background Layout , Ivan Louey, Background Layout Supervisor, Crystal Yoori Son, Background Paint
Niko and the Sword of Light – Amazon Studios
Nominees: Antonio Canobbio, Art Director, Bobby Walker, Background Paint, Michelle Rhee, Background Layout, Richard Chang, Background Paint, Joseph Martinez, Background Layout
The Adventures of Rocky and Bullwinkle – DreamWorks Animation Television
Nominees: Chris Mitchell, Chris Turnham, Tor Anut, DanBob Thompson, Aaron Spurgeon

Annie Award for Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Feature Production
Early Man – Aardman Animations
Nominees: Matt Perry, Richard Edmunds
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation – Sony Pictures Animation
Nominees: Scott Wills
Isle of Dogs – FOX Searchlight Pictures, Indian Paintbrush American Empirical Pictures
Nominees: Adam Stockhausen , Paul Harrod
Mary Poppins Returns – Walt Disney Studios
Nominees: Jeff Turley
Spider-Man: Into the Spider-Verse – Sony Pictures Animation
Nominees: Justin K. Thompson

Annie Award for Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Television / Broadcast Production
Ben 10 – Cartoon Network Studios
Nominees: Will Patrick
Big Hero 6: The Series – Walt Disney Television Animation
Nominees: Trey Buongiorno
Disney Mickey Mouse – Disney Television Animation
Nominees: Ramirez Ramos Alonso
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles – Nickelodeon Animation Studio
Nominees: Kevin Molina-Ortiz
Star vs. The Forces of Evil – Walt Disney Television Animation
Nominees: Sabrina Cotugno

Annie Award for Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Feature Production
Dr. Seuss’ The Grinch – Illumination
Nominees: Habib Louati
Incredibles 2 – Pixar Animation Studios
Nominees: Dean Kelly
Incredibles 2 – Pixar Animation Studios
Nominees: Bobby Alcid Rubio
Mary Poppins Returns – Walt Disney Studios
Nominees: Ovi Nedelcu
Ralph Breaks The Internet – Walt Disney Animation Studios
Nominees: Michael Herrera

Annie Award for Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Television / Broadcast Production
BoJack Horseman – Tornante Productions, LLC for Netflix
Nominees: Will Arnett
F is for Family – Wild West Television in association with Gaumont Television for Netflix
Nominees: Debi Derryberry
Pete the Cat – Amazon Studios, Alcon Television Group, LLC
Nominees: Juliette Donenfeld
Skylanders Academy – Activision Blizzard Studios
Nominees: Patrick Warburton
Unikitty – Warner Bros. Animation
Nominees: Tara Strong

Annie Award for Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Feature Production
Early Man – Aardman Animations
Nominees: Eddie Redmayne
Incredibles 2 – Pixar Animation Studios
Nominees: Holly Hunter
Isle of Dogs – Fox Searchlight Pictures / Indian Paintbrush / American Empirical Pictures
Nominees: Bryan Cranston
Next Gen – Baozou with Alibaba Pictures Inc. in association with Tangent Animation for Netflix
Nominees: Charlyne Yi
Ralph Breaks The Internet – Walt Disney Animation Studios
Nominees: Sarah Silverman

Annie Award for Outstanding Achievement for Writing in an Animated Television / Broadcast Production
Big Mouth – Netflix
Nominees: Emily Altman
Craig of the Creek – Cartoon Network Studios
Nominees: Matt Burnett, Ben Levin, Shauna McGarry, Jeff Trammell, Tiffany Ford
Hilda – Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks
Nominees: Stephanie Simpson
Star vs. The Forces of Evil – Walt Disney Television Animation
Nominees: Dominic Bisignano, Aaron Hammersley, Amy Higgins, John Infantino, Daron Nefcy
We Bare Bears – Cartoon Network Animation Studios
Nominees: Mikey Heller , Sang Yup Lee, Louie Zong

Annie Award for Outstanding Achievement for Writing in an Animated Feature Production
Incredibles 2 – Pixar Animation Studios
Nominees: Brad Bird
Mirai – Studio Chizu
Nominees: Mamoru Hosoda, Mamoru Hosoda, Stephanie Sheh
Ralph Breaks The Internet – Walt Disney Animation Studios
Nominees: Phil Johnston, Pamela Ribon
Spider-Man: Into the Spider-Verse – Sony Pictures Animation
Nominees: Phil Lord, Rodney Rothman
Teen Titans Go! to the Movies – Warner Bros. Animation
Nominees: Michael Jelenic, Aaron Horvath

Annie Award for Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Television / Broadcast Production
Big Hero 6: The Series – Walt Disney Television Animation
Nominees: Charles Jones, Joe Molinari, Dao Le, Vartan Nazarian, David Vazquez
Puppy Dog Pals – Wild Canary Animation / Disney Junior
Nominees: Adam Rickabus
SpongeBob SquarePants – Nickelodeon Animation Studio
Nominees: Estrella Miyakawa Capin, Christopher Hink, Bob Tomlin, Rick Dominicus
Tales of Arcadia: 3Below – DreamWorks Animation Television
Nominees: John Laus, Graham Fisher
The Epic Tales of Captain Underpants – DreamWorks Animation Television
Nominees: Steve Downs, John Wall, Adam Smith, Collin Erker

Annie Award for Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Feature Production
Dr. Seuss’ The Grinch – Illumination
Nominees: Chris Cartagena
Incredibles 2 – Pixar Animation Studios
Nominees: Stephen Schaffer, ACE, Anthony J. Greenberg, Katie Schaefer Bishop
Ralph Breaks The Internet – Walt Disney Animation Studios
Nominees: Jeremy Milton, Fabienne Rawley, Jesse Averna, John Wheeler, Pace Paulsen
Ruben Brandt, Collector – Hungarian National Film Fund
Nominees: Milorad Krstic, Marcell Laszlo, Laszlo Wimmer, Danijel Daka Milosevic
Spider-Man: Into the Spider-Verse – Sony Pictures Animation
Nominees: Bob Fisher , Andrew Leviton, Vivek Sharma

The 46th Annie Awards takes place February 2, 2019, at UCLA’s Royce Hall

Share on Pinterest

About Kajsa Rain Forden

Kajsa is a writer from foggy San Francisco, living in sunny LA. She spends most of her time writing, binge-watching animated movies, and working in web design. With a soft spot for stop-motion, her favorite films are Coraline, Castle In The Sky, and The Thief and the Cobbler (Recobbled). You can find her on Twitter, or Pinterest, and most other social media @TheKajsaRain, or at Disneyland.